Krytyk wewnętrzny – czyli głos zwątpienia.
Wszyscy zmagamy się z głosem zwątpienia, u niektórych z nas odzywa się on głośniej w kontekście relacji partnerskich albo rodzicielskich, u innych w życiu zawodowym, podcina nam skrzydła i podkopuje naszą samoocenę, wiarę i pewność siebie.
Czym jest samoocena?
Samoocena jest to uogólniona, względnie trwała ocena siebie jako osoby. Prościej można zdefiniować ją jako to, jak bardzo doceniasz i lubisz siebie niezależnie od okoliczności. Ma duży wpływ na wiele aspektów naszego życia, zarówno zawodowego jak i prywatnego, dlatego warto ją wziąć pod lupę. Rozróżniamy dwa rodzaje samooceny – pozytywną i negatywną.
Pozytywna samoocena
Zdrowa samoocena pozwala utrzymać dobre samopoczucie, jest źródłem pozytywnych emocji, odczuć odnośnie własnej osoby, ale także wpływa na widzenie świata jako przyjaznego i niezagrażającego. Osoby o zdrowym, pozytywnym postrzeganiu siebie rozumieją swój potencjał i mogą czuć się zainspirowane do podejmowania nowych wyzwań.
Negatywna samoocena
Przy negatywnej samoocenie człowiek zakłada, że nie jest w stanie poradzić sobie z trudnościami, które go spotykają, a świat wydaje mu się wrogi i nieprzyjazny. Ma negatywny obraz własnej osoby, poczucie, że jest się gorszym od innych, nie czuje motywacji do próbowania nowych rzeczy, ponieważ nie wierzy, że jest w stanie osiągnąć swoje cele.
Ponieważ zwątpienie w siebie i niska wiara we własne możliwości są destrukcyjne, a nawet mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu i doprowadzić do różnych chorób np.: depresji, warto odważyć się na spotkanie ze swoim „krytykiem wewnętrznym” i nauczyć się z „nim” postępować.
Dla kogo?
Dla młodzieży i dorosłych – dla każdego, kto chce zmienić swój sposób patrzenia na siebie i swoje cele, dla każdego, kto chce pracować nad wzrostem samooceny dla każdego, kto chce pozbyć się hamulców zarówno w rozwoju osobistym jak i zawodowym.